Kuchynské zásteny
Priestor medzi spodnými a vrchnými skrinkami sa nazýva zástena.
Zástena dotvára celkový ráz kuchyne. U nás máte k dispozícii široký výber materiálov zásten.
Pestrá paleta prírodných a umelých materiálov /kameň, sklo, kov, umelý kameň/, imitácie rôznych povrchov /drevené a kamenné dekory, lesklé alebo matné farebné lamináty/.

Aký druh zásteny vybrať, aké sú ich výhody ?

Najjednoduchšia varianta – laminátová doska

Kuchynské zásteny laminátové
Najjednoduchším riešením je materiál identický s pracovnou doskou. Základom je drevovláknitá doska potiahnutá vysokotlakovým laminátom. Pri vertikálnom použití postačí hrúbka 17 mm. Záleží na vás, pre aký typ dekoru sa rozhodnete. Drevené dekory prinášajú do kuchyne pocit pohody. Obľúbené sú imitácie drevín javora, buka alebo orecha. K najobľúbenejším vzorom patria prírodné motívy mramoru a žuly. Ak však chcete vniesť do nepravidelných obrazcov poriadok, vyberte si fantazijné dekory inšpirované prírodou.

Klasika voľba – obklad

Kuchynské zásteny - obklad
Vďaka pevnosti a odolnosti proti vode vedú na stupnici obľúbenosti keramické obklady. Moderným kuchyniam svedčia malé mozaiky v skle, keramike či kameni. Lákavé sú v lesklých alebo kovových odtieňoch. Najnovšie trendy sa prikláňajú k veľkoformátovým obkladom v chladných tónoch, ktoré podčiarkujú technické prvky kuchyne. Ich výberu nahráva aj fakt, že sa pomerne ľahko čistia, až na priznané škáry medzi nimi. Našťastie už existuje liek aj na tento neduh. Sú ním nátery s obsahom polymérov na obnovu farebných škár. Použitie je veľmi jednoduché a rýchle. Priaznivcov tohto obkladového materiálu iste poteší aj ponuka obkladu bez priznania škár. Ich hrany sú špeciálne zabrúsené a perfektne do seba zapadajú. Zabezpečia nielen ľahšiu údržbu, ale aj bezchybný jednoliaty povrch.

Sklo – efektná krásna , hladký povrch = ľahká údržba

Kuchynské zásteny - sklenené
Aj tak by sa dalo charakterizovať použitie skla na zástenách. Vyniká síce leskom a pocitom čistoty, ale iba ak si zvyknete na jeho každodenné čistenie. Potešujúce však je, že okrem efektu poskytuje aj benefit bezpečnosti. Reč je o lakovanom skle so špeciálnou úpravou. Je odolnejšie proti teplu, otrasom aj úderom. Pri individuálnej zákazke môžete okrem želanej farebnosti dostať aj vami zvolený motív umiestnený na jeho spodnej strane.

Odolný kúsok prírody - kameň

Kuchynské zásteny - kameň
Darmo by sme polemizovali nad výberom zásteny v prípade pracovnej dosky z kameňa /prírodný, umelý kameň/ či minerálov. Sú jednoznačnou voľbou pri rustikálnych i moderných vyhotoveniach kuchýň. I keď keramický obklad s romantickým dekorom má svoje nepochybné čaro, krása prírodného dreva v kombinácii s kameňom je neodškriepiteľná. Tomuto štýlu pristanú oblé tvary, preto jednoznačným riešením je zámena prírodného kameňa za inovatívne zmesi prírodných minerálov a pigmentov. Sú odolné proti škvrnám, pare a najmä ich napojenie na pracovnú dosku je bezškárové. Z umelého kameňa sa tvarujú aj drezy. Nahráva aj priaznivcom moderny a umožňuje im vybrať si ľubovoľnú kombináciu farieb a motívov.

Chladné, ale bezpečné

Asi tak možno najvýstižnejšie charakterizovať kovolamináty. Svoje miesto si nájdu v každej kuchyni i štýle. Sú to vlastne dosky s metalickým povrchom ako napríklad alumínium, meď, mosadz alebo antikoro. V ponuke sú v nezvyčajných techno textúrach, ale aj exkluzívnych úpravách. Ich povrch je odolný proti všetkým tekutinám v domácnosti. Štýlovo ladí s moderným strohým kuchynským nábytkom s doladenými antikorovými doplnkami a spotrebičmi. Ak chcete docieliť mäkší estetický dojem, stačí, ak chladný kov skombinujete s farebnou zástenou, prípadne so zástenou s drevitým dekorom.