Pracovné dosky predstavujú najpoužívanejší povrch v kuchyni a preto sa kladie veľký dôraz na výber materiálu z akého bude doska vyrobená a tým aj na jej dlhodobú kvalitu.
Ako si správne vybrať pracovnú dosku? Pri výbere zvážte praktickosť, štýl riešenia kuchyne, a váš rozpočet.

Praktická stránka pracovných dosiek v kuchyni:

Ak zvážite údržbu pracovnej dosky a máte malé deti tak materiály, ktoré sa ľahko poškriabu, poškodia ako sklo nie su ideálne.
Ak máte radi varenie, zvážte použitie tepelne odolných materiálov ako kameň v blízkosti varnej plochy, čo Vám umožní ľahké odloženie horúci panvíc na pracovnú dosku.
Ak premýšľate nad hygienickým aspektom, ponúkajú sa dva materiály na prevedenie pracovnej dosky kameň alebo nerez. V prípade nereze pamätajte, že sa časom poškriabe.

Kompozitné materiály - umelý kameň

pracovná doska - umelý kameň
Veľmi praktická a krásna voľba v podobe umelého kameňa ktorá si nájde uplatnenie všade, pri varnej aj umývacej ploche. Vyrábaný pod rôznymi názvami, množstve farebných odtieňov a vzorov, pôsobí celistvo - spoje sú neviditeľné. Krása tohto materiálu vynikne v moderných aj klasických kuchyniach a to vďaka širokej škále farieb vzorkovníka. Keďže ide o veľmi hladký povrch údržba je veľmi jednoduchá. Tento materiál sa dá formovať do rôznych tvarov a tým sa dosiahne bezšpárové prevedenie spojov, napojení. Používa sa na vytvorenie integrovaného drezu v rámci pracovnej plochy.

Kameň prírodný

pracovná doska - žula
Žula použiteľná v akejkoľvek časti kuchynských povrchov. Svojou odolnosťou, hladkým povrchom.
Ide o luxusný materiál, ktorý nikdy nevyjde z módy.
Veľmi praktický na údržbu.
Odoláva vysokým teplotám, vlhkosti. Vzhľadom k jeho veľkej hmotnosti, musí byť prispôsobená konštrukcia kuchynskej linky.

Laminát

pracovná doska - laminát
Ide o štandardné vyhotovenie pracovnej dosky z laminátu, máte voľbu oblej alebo ostrej hrany pracovnej dosky.
Veľmi populárny, vzhľadom k prijateľnej cene a využitiu v hocijakej časti kuchyne, môžete ho použiť ako zástenu za varnú plochu aj pri dreze. Vyrába sa vo veľkom množstve farieb, imitácií rôznych povrchov, dekory dreva, kameňa.
Nie je vhodný na krájanie.

Nerez

Najlepšie využitie si nájde pri dreze, varnom mieste a v zóne prípravy jedla.
Dosiahnete industriálny vzhľad. Praktická voľba pri komerčných kuchyniach, vzhľadom k hygienickým požiadavkám. Vysoká odolnosť nerezu voči teplu , vode. Nevýhodou je že sa časom poškriabe. Poškriabanie nemá vplyv na antibakteriálne vlastnosti.

Drevo

Aj keď sa jedná o antibakteriálny povrch, vyžaduje si údržbu v podobe voskovania, olejovania a pod. Pokiaľ použijete prírodný surový materiál ako je dub.
Neodporúča sa pokladať horúce predmety ako i používať pracovnú plochu miesto dosky na krájanie.
Najlepšie využitie má v podobe ostrovčekov, barových, raňajkových pultov.
Exotické drevo ako teak si nájde svoje jednoznačné miesto aj v umývacej časti kuchyne vďaka svojej vhodnosti do mokrého prostredia.
Drevo ladí s každou kuchyňou, je súčasť moderných prevedení kuchýň so sklom, kovom, kde dodá hrejivý pocit.